Príprava na pracovný pohovor

 

Ak vás pozvali na pracovný pohovor, pravdepodobne ste zaujali svojím životopisom, alebo motivačným listom. Pokiaľ chcete vedieť ako sa pripraviť na pohovor, nič nepokaziť a zaujať potencionálneho, budúceho zamestnávateľa, venujte chvíľu naším radám.

 

Príprava na pohovor

Zodpovedná príprava na pracovný pohovor by mala začať už doma, pričom by ste sa mali zamerať na nasledujúce oblasti:

  • Údaje, ktoré ste uviedli v životopise – každý si občas rád prikrášli svoje vedomosti a skúsenosti, no údaje, ktoré máte uvedené v životopise, by ste mali vedieť aj podložiť, obhájiť a hlavne vedieť ich z hlavy. Nejde o presné roky štúdia, či pracovnej praxe. Ide najmä o pracovné skúsenosti, či znalosti. Človek, ktorý bude viesť pracovný pohovor, bude tieto údaje overovať a pre vás je to najlepšia šanca odprezentovať sa.  Ak ste v životopise uviedli, že ovládate nejaký cudzí jazyk, môže sa stať, že personalista, alebo niekto, kto s vami robí pohovor, bude viesť aspoň časť pohovoru v danom jazyku.

 

  • Informácie o spoločnosti, ktorej ste poslali životopis a tým reagovali na pracovnú ponuku – o firme, v ktorej sa uchádzate o pracovné miesto, by ste mali vedieť viac ako len jej názov. Najlepším zdrojom na informácie takéhoto rázu je webová stránka firmy, kde sa dozviete čo to o spoločnosti, ktorá vás zaujala. Nezabudnite si pripomenúť aj obsah inzerátu na pracovnú pozíciu, na ktorú ste reagovali. Pripravte si k tomu nejaké otázky, aby ste zdôraznili svoj záujem.

 

  • Psychika – buďte v pohode, nenechajte sa vytočiť. Stres a nervy nikomu nepomôžu. Pohovor berte ako stretnutie, na ktorom dáte von to najlepšie zo seba.

 

  • Väčšina pohovorov sa nesie v rovnakom duchu, dostanete niekoľko otázok, na ktoré sa však viete vopred pripraviť, na webe viete nájsť príklady často kladených otázok na pracovných pohovoroch.

 

Telefonický pohovor

Mnohé firmy robia predbežné pracovné pohovory prostredníctvom telefónu. Personalisti takto overujú informácie z vášho životopisu a zisťujú  či skutočne spĺňate kritériá na pracovnú pozíciu a či máte o danú pracovnú pozíciu skutočne záujem.

Veľmi dôležitým ukazovateľom sú vaše reakcie na otázky. Odpovedajte na ne jasne, stručne, výstižne a prívetivo. Neskáčte personalistovi do reči.

 

V deň pohovoru

Aby ste spravili dobrý dojem, nemeškajte a príďte s pár minútovým predstihom. Majte časovú rezervu pre každú situáciu, ktorá by mohla nastať, či to bude meškajúci autobus alebo dopravná zápcha. Ak pôjdete autom, parkovanie si overte dopredu. V prípade, že by ste sa na pohovor nemohli dostaviť, alebo v prípade, že by ste meškali, bezodkladne to oznámte personalistovi.

 

Na pohovore

Pohovor sa obyčajne začína zvítaním a predstavením. Ruku podávajte smelo a stisnite ju primerane. Buďte uvoľnený a spolupracujte, snažte sa rozvíjať dialóg. Personalistu nechajte dohovoriť a neskáčte mu do reči. Zodpovedzte každú položenú otázku, pričom sa vyhýbajte neurčitým a nič nehovoriacim odpovediam, hovorte o svojich skúsenostiach a konkrétnych situáciách a používajte nominatív jednotného čísla – hovorte za seba.

Na konci pracovného pohovoru zvyčajne dostáva priestor na otázky uchádzač o zamestnanie. Nebuďte ticho a majte pripravené otázky. Kvalita týchto otázok môže byť ukazovateľom vašej motivácie a pripravenosti. Môžete sa pýtať na náplň práce, pracovné prostredie, firemnú kultúru, taktiež sa môžete opýtať na bližší opis pracovného dňa a podobne.

Pokiaľ je pracovný pohovor rozdelený do viacerých kôl, nepýtajte sa na výšku platu a pracovnú dobu hneď na prvom kole pohovoru.

Na konci pohovoru by ste mali vedieť nasledovné veci:

  • Aká je pracovná náplň na danej pracovnej pozícii,
  • kedy je plánovaný nástup na danú pracovnú pozíciu,
  • koľko kôl pracovných pohovorov bude uskutočnených,
  • aký je ďalší postup.

 

Veríme, že tieto informácie budú pre vás užitočné pri vašom najbližšom pracovnom pohovore.